ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΔΡΑΣΗΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ «Η ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»

Αγαπητοί γονείς /κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την εγκύκλιο Φ.7/ΦΜ/139107/Δ1/27-8-2018 του ΥΠΕΠΘ η εκπαιδευτική δράση «Η τσάντα στο σχολείο» θα υλοποιηθεί το σχολικό έτος 20128-20129 στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας.

Σκοπός της συγκεκριμένης δράσης είναι να συμβάλλει στην ποιοτική αναβάθμιση της σχέσης των μαθητών και των μαθητριών με το σχολείο, εντάσσοντας οργανικά τη διαδικασία της εμπέδωσης των γνώσεων μέσα στο ίδιο το σχολικό περιβάλλον. Η συγκεκριμένη δράση δύναται να συμβάλει σε μια γενικότερη επανεκτίμηση της σημασίας και του ρόλου των εργασιών στο σπίτι σε σχέση με τον ελεύθερο χρόνο των μαθητών και των μαθητριών, οδηγώντας σε εξισορρόπηση ανάμεσα στις εργασίες που υλοποιούνται στο σχολείο και στις κατ’ οίκον εργασίες.

Με τη συγκεκριμένη δράση καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου για τουλάχιστον δυο (2) Σαββατοκύριακα το μήνα στο σχολείο. H τσάντα των μαθητών/τριών παραμένει στο σχολείο την Παρασκευή, πριν από το Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου, έως την Δευτέρα. Επισημαίνεται, ότι η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων. Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων – παιδιών. Η δράση απευθύνεται στους μαθητές όλων των Δημόσιων Δημοτικών Σχολείων της χώρας και θα υλοποιηθεί από την έναρξη έως την λήξη του διδακτικού έτους 2018-19.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων σε συνεδρίαση του ασχολήθηκε με το παραπάνω θέμα και αποφάσισε στις παρακάτω ημερομηνίες να υλοποιηθεί η δράση.

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

22/3/2019

19/4/2019

31/5/2019

Οι εκπαιδευτικοί θα ενημερώνουν τους/τις μαθητές/τριες για την εν λόγω δράση τις ενδεχόμενες μεταβολές και προσαρμογές που θα προκύψουν στη σχολική καθημερινότητα

Εκ της  Δ/νσης των Σχολείων

Ευχαριστήριο

Η διεύθυνση και το εκπαιδευτικό προσωπικό των σχολείων μας θα ήθελε να ευχαριστήσει δημόσια τον κο Δημοσθένη Μαράκη για την δωρεά βιβλίων που έκανε στη βιβλιοθήκη μας.

Ενημέρωση για τον Αγιασμό

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΑΓΙΑΣΜΟΥ Page 1

Ανοιχτά τα σχολεία μας αύριο 26/9

Σας ενημερώνουμε οτι αύριο Τετάρτη 26/9 τα σχολεία μας θα λειτουργήσουν κανονικά.

Σήμερα επισκέφτηκαν τα σχολεία μας οι Δρ Γιώργος Κουβαράκης και Δρ Νίκος Καλυβίτης απο το Εργαστήριο Περιβαλλοντικών και Χημικών Διεργασιών του τμήματος Χημείας και μας διαβεβεβαίωσαν οτι τα όρια ρύπων στα σχολεία  μας είναι χαμηλότερα απο αυτά της πόλης.

Καλό καλοκαίρι!!!

Προγραμματισμένη συνάντηση Γονέων του Β2

Ενημερώνουμε τους γονείς των μαθητών του τμήματος Β2 ότι η συνάντηση με τη δασκάλα της τάξης κ. Μηλαθιανάκη Μαριλένα θα γίνει κανονικά σήμερα 25/9 στις 5:30 μ.μ.

Εκδηλώσεις Λήξης Σχολικού Έτους 2017-2018

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ  ΛΗΞΗΣ

Πρόγραμμα Erasmus στα σχολεία μας

erasmus anakoinosi

Έκφραση συγχαρητηρίων απο τον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Κρήτης Γεώργιο Τερζάκη

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

---------- ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΗΤΗΣ

ΑΥΤΟΤΕΛΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ & ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ

ΤΜΗΜΑΤΑ Ε΄ & ΣΤ΄ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ & ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗΣ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

Ηράκλειο, 14/ 05/ 2018

ΠΡΟΣ:

1. Την κ. Μορφουλάκη Μαρία, Διευθύντρια του 20ου Δημ. Σχ. Ηρακλείου

2. Την κ. Πρωτογεράκη Νεκταρία, Διευθύντρια του 56ου Δημ. Σχ. Ηρακλείου

3. Τους Συλλόγους Διδασκόντων του 20ου και του 56ου Δημ. Σχ. Ηρακλείου

4. Το βοηθητικό προσωπικό του 20ου και του 56ου Δημ. Σχ. Ηρακλείου

ΚΟΙΝ.: Τον κ. Δ/ντή Α/θμιας Εκπ/σης Ηρακλείου

Θέμα: Έκφραση συγχαρητηρίων και υπηρεσιακής ευαρέσκειας

Σας εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια και την πλήρη ευαρέσκειά μας για την καθοριστική συμβολή σας στην οργάνωση και διεξαγωγή του 2ου Πανελλήνιου Συνεδρίου με θέμα: «Πολιτισμός και Εκπαίδευση: Σχέσεις και Προοπτικές», που πραγματοποιήθηκε στους χώρους των σχολείων σας, από 20-22 Απριλίου 2018.

H επαγγελματική ευσυνειδησία, η υπευθυνότητα και η συνεργατικότητα που σας διακρίνει, αποτυπώθηκαν πολλαπλώς στη διάρκεια της προετοιμασίας, αλλά και στην ποιοτική υλοποίηση του συνεδρίου, με την άψογη οργάνωση των χώρων διεξαγωγής του, την αποτελεσματική στελέχωση της γραμματείας, αλλά και με πρόνοιες και πρωτοβουλίες που διευκόλυναν τη συμμετοχή εκατοντάδων συνέδρων σε παράλληλες συνεδρίες και δρώμενα. Στη διάρκεια της συνεργασίας μας έγιναν εμφανείς τόσο η φιλοπονία, η ετοιμότητά σας και η αποτελεσματική αντιμετώπιση σύνθετων οργανωτικών και τεχνικών ζητημάτων όσο και η συμπόρευση, η συνέργεια,η ανιδιοτελής, εθελοντική, αυθόρμητη και ειλικρινής προσφορά ολόκληρης της εκπαιδευτικής κοινότητας των σχολείων σας.

Ιδιαίτερα θα θέλαμε να συγχαρούμε και να ευχαριστήσουμε τις Δ/ντριες και τους Υποδιευθυντές των σχολείων για τον άρτιο συντονισμό και την εμψύχωση της πρωτόγνωρης αυτής συλλογικής προσπάθειας. Με την επιστημονική σας κατάρτιση, τις εμπνευσμένες σας παρεμβάσεις, την επίμοχθη προσπάθειά σας, την ανεπανάληπτη φιλοξενία σας και τέλος τη διαρκή και πολυεπίπεδη συνεργασία και στήριξή σας, τόσο κατά τη διοργάνωση όσο και κατά τη διεξαγωγή του συνεδρίου, αναδείξατε με υποδειγματικό τρόπο, τις αστείρευτες δυνάμεις του δημόσιου σχολείου και της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας, όταν συγκροτεί ομάδα προσώπων με παιδαγωγικό όραμα και συνεργατική διάθεση για την πραγμάτωσή του.

Σας ευχαριστούμε θερμά για την ουσιαστική και γόνιμη συνεργασία και σας ευχόμαστε υγεία και δύναμη στο έργο σας.

Ο Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής Γεώργιος Τερζάκης Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κρήτης

Το 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο "Εκπαίδευση και Πολιτισμός" στο σχολείο μας

25158277 1946071712071482 5111593286567520176 n