ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ, ΑΓΑΠΗ, ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ, ΠΙΣΤΗ, ΕΛΠΙΔΑ, ΕΥΗΜΕΡΙΑ

Καλωσορίζουμε τους μαθητές, τις μαθήτριες, τους γονείς τους και τους εκπαιδευτικούς των σχολείων μας στις σχολικές αίθουσες και στην σχολική αυλή μας. Με τις παρούσες συνθήκες (COVID-19) και για να έχουμε την χαρά να βρισκόμαστε δια ζώσης ΜΕΝΟΝΤΑΣ ΑΣΦΑΛΕΙΣ & ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ, θα φροντίσουμε ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως να τηρήσουμε τους βασικούς κανόνες:

• Φοράμε μάσκα – χρησιμοποιούμε αντισηπτικό
  • Κρατάμε αποστάσεις - Δεν συνωστιζόμαστε
  • Αν δεν αισθανόμαστε καλά μένουμε σπίτι και συμβουλευόμαστε τον γιατρό μας.

Το σχολείο λειτουργεί με πλήρη ανάπτυξη του προγράμματος του από την Πρωινή Ζώνη ως το Ολοήμερο Σχολείο. Οι μαθητές/τριες και οι συνοδοί γονείς τους τόσο κατά την προσέλευση όσο και κατά την αποχώρησή τους θα είναι εξαιρετικά προσεχτικοί. Στο σχολείο προσερχόμαστε και αποχωρούμε από τρεις (3) διαφορετικές εισόδους/εξόδους για την αποφυγή συγχρωτισμού:

• Α & Β τάξη από την κεντρική είσοδο που βρίσκεται στον Πεζόδρομο Ορφέως 3
  • Γ & Δ τάξη από την νότια είσοδο που βρίσκεται στην οδό Ι. Καρδίτση.
  • Ε & ΣΤ τάξη στην βορειοδυτική είσοδο που βρίσκεται στον Πεζόδρομο Ορφέως 3

Η ώρα προσέλευσης στην Πρωινή Ζώνη είναι 07:00 - 07:15π.μ. και η ώρα προσέλευσης του πρωινού ωραρίου είναι 08:00-08:15πμ. Ολοήμερο: 1η αποχώρηση 15:00μμ & 2η αποχώρηση 16:00μμ. Τα διαλείμματα των τάξεων θα είναι διαφορετικά και δεν θα χτυπάει το κουδούνι.

Ιδιαίτερα κατά την αποχώρηση:

• Θα αποχωρεί ΕΝΑ – ΕΝΑ τμήμα ανά τάξη. Εάν δεν ολοκληρωθεί η αποχώρηση του τμήματος κανένα άλλο τμήμα δεν θα βγαίνει στον αύλειο χώρο προς αποχώρηση. Συγκεκριμένα θα αποχωρούν εναλλάξ ανά εβδομάδα ως εξής:
    • Την 1η εβδομάδα πρώτα η Α, Γ & Ε τάξη ανά τμήμα από 13:10 και στην συνέχεια η Β, Δ, ΣΤ τάξη ανά τμήμα.
    • Την 2η εβδομάδα πρώτα η Β, Δ, ΣΤ τάξη ανά τμήμα από 13:10 και στην συνέχεια η Α, Γ & Ε τάξη αντίστοιχα.

Παρακαλούμε, για την ομαλή αποχώρηση των μαθητών/τριων οι γονείς ας φροντίσουν να έρχονται έγκαιρα. Αποφύγετε επιμελώς τον συγχρωτισμό στις εισόδους των σχολείων. Η συνεργασία σας είναι εξαιρετικά σημαντική σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες. Μέλημα μας είναι η ασφάλεια των παιδιών σας και μαθητών/τριών μας.

Εκ της Διεύθυνσης των Σχολείων