Θεατρικά δρώμενα Δ΄τάξης.

Στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης περιβάλλοντος τα τμήματα Δ1  και Δ2 παρουσίασαν 2 δραματοποιήσεις που δημιούργησε ο δάσκαλος του μαθήματος.
Τα παιδιά συμμετείχαν με όρεξη και ενθουσιασμό και το αποτέλεσμα ήταν το ιδανικό.
Τα δρώμενα παρουσιάστηκαν και σε άλλες τάξεις του σχολείου μας με μεγάλη επιτυχία.

΄΄Ο δίσκος του 20ου ΄΄
Αφορά στην θεματική ενότητα του πολιτισμού στο μάθημα της Μελ. Περιβάλλοντος Δ’ τάξης και δη στα αρχαιολογικά ευρήματα.
Ο αρχαιολόγος Ψαχτήρης με την ομάδα του μετά από πολλές προσπάθειες ανακαλύπτει ένα σπουδαίο αρχαιολογικό εύρημα. Τον δίσκο του 20ου.
Είναι όμως γραμμένος σε μία γραφή που δεν έχει αποκωδικοποιηθεί ακόμη.
Τα παιδιά της αρχαίας εποχής έχουν γράψει επάνω σε αυτόν τον δίσκο μηνύματα που περιμένουν τον αποσυμβολισμό τους.
Η διάσημη καθηγήτρια αρχαίων γλωσσών Κα Μπερδεγουέη καταβάλει προσπάθειες να φέρει σε πέρας το δύσκολο έργο της αποκρυπτογράφησης της  αρχαίας γραφής ΄΄γραμμική Δ’ ΄΄.

‘’Ταξίδι στην κλασική Αθήνα’’
Αφορά στην θεματική ενότητα του πολιτισμού στο μάθημα της Μελ. Περιβάλλοντος Δ’ τάξης και δη στον Ελληνικό πολιτισμό.
Μία μαθήτρια της Δ τάξης έχει εργασία για το σχολείο να βρει πληροφορίες για την κλασική Αθήνα.
Στο όνειρό της ζωντανεύει μπροστά της η Κλασική Αθήνα και συναντάει προσωπικότητες όπως ο Περικλής, ο Σωκράτης, ο Φειδίας και άλλοι, καθώς και λαμπρά έργα του πολιτισμού της Εποχής.
Έτσι με έναν αναπάντεχο τρόπο έχει βρει τις πληροφορίες που της ζήτησε ο δάσκαλός της.

DSC01912

DSC01916