Πρόσκληση στην τηλε-ημερίδα «Η ψυχολογία της μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο σε συνθήκες κρίσης: ο ρόλος της οικογένειας»

Πρόσκληση εκπαιδευτικών, γονέων και κηδεμόνων μαθητών/μαθητριών Στ? τάξης στην τηλε-ημερίδα

Λαμβάνοντας υπόψη:

α/ τις συνθήκες κατά το διάστημα της υγειονομικής κρίσης και στο χώρο της εκπαίδευσης,

β/ την επαναλειτουργία των δημοτικών σχολείων μετά από 3 μήνες περίπου,

γ/ τις ανάγκες υποστήριξης της σχολικής κοινότητας κατά τη διάρκεια της κρίσης και ιδιαίτερα τις ανάγκες των οικογενειών των μαθητών/μαθητριών που ολοκληρώνουν τη φοίτησή τους στο δημοτικό σχολείο και βρίσκονται στη διαδικασία μετάβασης στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα,

σας προσκαλούμε να παρακολουθήσετε την ενημερωτική σύγχρονη εξΑ δράση που διοργανώνεται από ομάδα Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου Δημοτικής Εκπαίδευσης του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης, η οποία θα πραγματοποιηθεί

την Παρασκευή 5 Ιουνίου 2020, ώρες 18:00-20:00 μ.μ. με θέμα:

με εισηγήτρια την ψυχολόγο του 3 ου, 5ου, 11ου, 14ου & 17ου Δημ. Σχ. Χανίων, κ. Μαρία Πολάκη (ΜSc Σχολικής Ψυχολογίας).

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα συζητηθούν ζητήματα σχετικά με την υποστήριξη των οικογενειών και του ρόλου τους στην ομαλή μετάβαση των μαθητών/μαθητριών της Στ΄ τάξης στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, μέσα στις παρούσες συνθήκες υγειονομικής κρίσης.

Η επιμορφωτική δράση θα διεξαχθεί μέσω του παγκόσμιου ιστού (www) σε αίθουσα τηλεδιάσκεψης WEBEX event, στον σύνδεσμο που ακολουθεί:

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα υπάρχει η δυνατότητα να υποβληθούν, με γραπτό και προφορικό τρόπο, ερωτήματα προς την εισηγήτρια από το κοινό.

Σας ενημερώνουμε ότι η συμμετοχή σας στη δράση είναι προαιρετική.

....................................................................................................................

ΟΔΗΓΙΕΣ για είσοδο στο WEBEX Event

Για να παρακολουθήσετε την εκδήλωση, πρέπει να συνδεθείτε, λίγα λεπτά πριν την έναρξη, επιλέγοντας τον παρακάτω σύνδεσμο:

Στην οθόνη που θα εμφανιστεί, πρέπει να πληκτρολογήσετε στο σχετικό σημείο: ? το όνομά σας, ? το επώνυμό σας ( ή μόνο το πρώτο γράμμα του), ? ένα πλασματικό email (π.χ. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) και ? τον κωδικό (password) / Event Password (κωδικός): 1234

Αν πρόκειται να συνδεθείτε μέσω κινητού ή tablet χρειάζεστε τον παρακάτω αριθμό της εκδήλωσης: Event Number: 121 719 8238

Για μεγαλύτερη ευκολία, συνδεθείτε μέσω chrome ή firefox πατώντας Join by browser.

Προσοχή: Όταν συνδεθείτε, βεβαιωθείτε ότι έχετε κάνει και «σύνδεση ήχου» για την εκδήλωση. Συγκεκριμένα, πατήστε το εικονίδιο με το ακουστικό στο κάτω μέρος της οθόνης και επιλέξτε Use Computer for Audio > Connect, για να συνδεθείτε.

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας! Με εκτίμηση, Οι Συντονίστριες & οι Συντονιστές του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης