?Φάρμακον?= το βότανο που θεραπεύει και μαγεύει.

Με την αξία των βοτάνων που από την αρχαία Ελλάδα είχε ανακαλυφθεί, προσπαθούμε και εμείς οι μαθητές και η δασκάλα του Α4 να ασχοληθούμε.

Ιατρική, μαγειρική, αιθέρια έλαια αντλούν τη μαγεία τους, τα μυστικά τους και το «άρωμά» τους από τα περίπου 2.000 είδη αρωματικών φυτών που έχουν καταγραφεί ότι φύονται σε όλη την Ελλάδα.

Γι΄αυτό λοιπόν το θέμα, ήρθε να μας μιλήσει στην τάξη την Παρασκευή 29 Μαρτίου η μαμά ενός μαθητή και γεωπόνος στο επάγγελμα.

DSC02197

Στην παρεούλα μας μυρίσαμε, αλλά και μιλήσαμε για τις ιδιότητές τους και τη χρησιμότητά τους. Έπειτα πήραμε τα σκαλιδάκια μας και φυτέψαμε σέλινο, μάραθο, βασιλικό, ρίγανη, φασκόμηλο, δεντρολίβανο, δύοσμο, μαϊντανό, αψιθιά, μελισσόχορτο και άλλα.

DSC02202

DSC02207

DSC02213

DSC02211

Τις γνώσεις μας εμπλουτίσαμε την περασμένη Πέμπτη 4 Απριλίου, όταν πραγματοποιήσαμε την εκπαιδευτική μας εκδρομή στο παραδοσιακό μουσείο «Λυχνοστάτης» και παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα «άρωμα παράδοσης».

1

2

Έχουμε ξεκινήσει ήδη από καιρό την προσπάθειά μας μέσα και έξω από την τάξη μας να τα γνωρίσουμε καλύτερα. Λίγο καιρό μόνο πριν, φτιάξαμε μέσα στην τάξη ντάκο με ρίγανη, γευτήκαμε μαυτό το πλούσιο σε γεύση και άρωμα κρητικό έδεσμα και συσκευάσαμε και ρίγανη σε βαζάκια.

Οι μαθητές του Α4 και η δασκάλα τους

Μητσοπούλου Ειρήνη.