1η Περιφερειακή Μαθητιάδα Αθλητισμού και Πολιτισμού Κρήτης 2017

Τα σχολεία μας και συγκεκριμένα οι Δ' Ε' και Στ' τάξεις των σχολελιων μας συμμετείχαν στην  1η Περιφερειακή Μαθητιάδα Αθλητισμού και Πολιτισμού Κρήτης 2017 που έγινε στο Παγκρήτιο στάδιο. Η διοργάνωση είχε σκοπό να μεταφέρει το εκπαιδευτικό μήνυμα «χωρίς το φόβο της αποτυχίας και το άγχος της νίκης» σε όλους τους μαθητές/τριες  , ώστε να «παιδευτούν» στις αρχές του «ευ αγωνίζεσθαι» και τις αυθεντικές αξίες των Ολυμπιακών Αγώνων, να γνωρίσουν και να σεβαστούν τη διαφορετικότητα, να συμμετάσχουν σε δράσεις περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης. Περιελάμβανε τη διεξαγωγή Ολυμπιακών (με αγωνιστική μορφή) και Παραολυμπιακών αθλημάτων ενώ παράλληλα διοργανώθηκαν πολιτιστικές και άλλες εκδηλώσεις. Οι μαθητές μας έζησουν μία μοναδική και ανεπανάληπτη εμπειρία.