Εκπαιδευτική ρομποτική στα σχολεία μας

Επτά  πακέτα εκπαιδευτικής ρομποτικής  LEGO MINDSTORMS Education EV3 προσέφερε ο σύλλογος γονέων στα σχολεία μας. Με αυτά οι μαθητές μας θα εξασκηθούν στο σχεδιασμό και κατασκευή προγραμματιζόμενων ρομπότ με την χρήση μοτέρ, αισθητήρων ,τροχών, αξόνων και άλλων τεχνικών εξαρτημάτων. Τα οφέλη για την πολύπλευρη ανάπτυξη των μαθητών μας πολλά και  τους ευχαριστούμε.

Στην νεα μας αυτή προσπάθεια θα είναι κοντά μας με την εμπειρία τους στην εκπαιδευτική ρομποτική οι εκπαιδευτές του 1ου Ε.Κ. Ηρακλείου Μαρίνα Μπατζανακάκη ( Eκπαιδευτικός ΠΕ17, Ηλεκτρονικός) ,Φανιουδάκης Βασίλειος (Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕΙ) και Σφακιανάκη Πελαγία (Eκπαιδευτικός ΠΕ17, Ηλεκτρονικός).

Τους ευχαριστούμε εκ των προτέρων. Στη φωτογραφία κάτω τους βλέπετε να βοήθουν στην ενήμέρωση του λογισμικού των υπολογιστών του εργαστηρίου μας μαζί με τη συνάδελφο κα Παναγιωτάκη Φιλιώ και το Διευθυντή του 20ου Δημοτικού κο Καρατάσο Νίκο.

SAM 0426

rsz 20160725 105506